تبلیغات
انجمن علمی حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی - راهنمایی برای داوطلبین کنکور ارشد حسابداری
 
انجمن علمی حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره شاکری
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 این نوشته برای کسانی تنظیم‌شده است که به هر دلیلی تصمیم گرفتند که به مقطع کارشناسی اکتفا نکرده و قصد ورود به مقطع کارشناسی ارشد را دارند و درنتیجه می‌خواهند که کنکور ارشد بدهند. سعی می‌کنیم که در این نوشته از تجربیات خودمان و دوستانمان که کنکور داده‌اند استفاده کنیم و مطالب مفیدی را به شما منتقل کنیم. البته تحلیل دروس به‌صورت کلی بوده و در شماره‌های بعدی این مجله سعی خواهد شد تا به‌صورت جزئی‌تر مباحث را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهیم.

 اولین نکته‌ای که باید موردتوجه قرار گیرد این است که کنکور ارشد با کنکور ورود به دانشگاه تفاوت‌هایی دارد. یکی از این تفاوت‌ها این است که کنکور ارشد غالباً فشار روانی کمتری نسبت به کنکور کارشناسی دارد. البته این نکته ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد، اما به‌طور عموم این قضیه صادق است. البته این قضیه هم می‌تواند جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه منفی. مثبت ازاین‌جهت که کسانی که می‌توانند فشار و استرس را کنترل کنند باعث ایجاد وضعیت بهتری می‌شود اما نکته منفی این است که ممکن است همین فشار کمتر باعث کم‌اهمیت جلوه دادن کنکور ارشد و درنتیجه سهل‌انگاری در درس خواندن بشود. البته این نکته به معنای این نیست که شما دوباره باید یک سال را به‌طور مداوم درس بخوانید و هیچ‌گونه تفریحی نداشته باشید اما به این نکته توجه کنید که برای به دست آوردن هر چیزی باید بهای آن را بپردازید. پس اگر که تصمیم خود را گرفته‌اید و خودتان را متقاعد کرده‌اید که می‌خواهید وارد مقطع کارشناسی ارشد بشوید بدون هیچ تردیدی شروع کنید و به وقتتان بها بدهید و به تلاشی که در این مسیر می‌کنید افتخار کنید.

 اولین کاری که شما لازم است انجام بدهید این است که یک تصویر ذهنی از تمام مدت درس خواندنتان را ایجاد کنید. به این صورت که اگر تصمیم دارید در کل 6 ماه برای کنکور درس بخوانید و یا 9 ماه و ... این زمان را مشخص کنید. این زمان کل زمانی است که باید روی آن برنامه‌ریزی کنید. اهمیت برنامه‌ریزی از هیچ‌کس پوشیده نیست و موفقیت در این کنکور نیز برنامه‌ریزی جدی و دقیق می‌طلبد. بعدازاین که زمان شروع درس خواندن و مدت آن مشخص شد این زمان باید جهت برنامه‌ریزی دقیق‌تر به چند قسمت تقسیم شود. توصیه می‌کنیم که از قسمت‌های 2 ماهه استفاده کنید به این جهت که نه آن‌قدر کوتاه است که یک مبحث را نتوان در آن مطالعه کرد و نه آن‌قدر طولانی است که امکان برنامه‌ریزی دقیق و جزئی را از ما سلب کند. بعدازاینکه قسمت‌های زمانی مشخص شد باید درس‌هایی را که تصمیم خواندن آن‌ها رادارید بین این قسمت‌ها پخش‌کنید. این کار مستلزم این است که املا درک روشنی از مباحث مهم داشته باشید و بدانید که چه درس‌ها و مبحث‌هایی از آن‌ها را می‌خواهید بخوانید؛ و همچنین نیازمند این است که بدانید هر درسی را در کجای برنامه‌تان قرار دهید و چه زمانی را به آن اختصاص دهید.

 ابتدا از درس‌های عمومی شروع می‌کنیم. توصیه ما به شما این است که درس زبان را هرچقدر هم که در آن ضعیف هستید جدی بگیرید. بسیاری از دانشجویان حتی رتبه‌های برتر و تک‌رقمی کنکور درس زبان را در کنکور صفر می‌زنند اما اگر شما حتی 20% هم در این درس نمره کسب کنید تراز قابل‌توجهی برای شما کسب می‌کند و در رتبه شما تأثیرگذار است. به همین جهت توصیه می‌کنیم که این درس را از ابتدای کار جدی بگیرید و آن را همیشه در برنامه‌تان قرار دهید. حتی کسانی هم که احساس ضعف می‌کنند می‌توانند با خواندن لغت‌های عمومی و تخصصی و کسب مهارت‌های درک مطلب درصد خوبی به دست آورند.

 سپس سراغ درس ریاضی و آمار می‌رویم. این دو درس با توجه به تغییراتی که در سال‌های اخیر داشته‌اند نیازمند مطالعه دقیق و مفهومی هستند. این دو درس شامل مباحث زیاد و پراکنده هستند و نیازمند تست‌زنی زیاد جهت تسلط بر مفاهیم می‌باشند. توصیه ما تمرکز بر مباحث اصلی و تسلط بر این مباحث است و در صورت داشتن وقت اضافه مطالعه سایر مباحث را پیشنهاد می‌کنیم.

 دروس تخصصی کنکور حسابداری شامل حسابداری مالی، حسابداری صنعتی و حسابرسی است که تعداد سؤالات این دروس در کنکور 94 هرکدام تعداد 25 تست بوده است. درس حسابداری مالی شامل تعداد زیادی مباحث و مفاهیم بوده و با توجه به اینکه درس پایه رشته حسابداری است مطالعه این درس باید در تمام طول برنامه گنجانده شود. توصیه می‌کنیم که این درس را به‌صورت مفهومی بخوانید و با تست زدن زیاد بر آن مسلط شوید. همچنین خلاصه‌نویسی در این درس را بسیار پیشنهاد می‌کنیم به‌این‌علت که مباحث زیاد هستند و مرور آن‌ها نیازمند وقت زیاد بوده و می‌توانیم بگوییم مرور آن‌ها بدون خلاصه‌نویسی عملاً امکان‌پذیر نیست. لازم به ذکر است که در صورت تسلط کافی بر مباحث می‌توانید درصد خوبی در این درس کسب کنید چراکه بیشتر سؤالات ساده هستند و اکثر کسانی که نمی‌توانند درصد خوبی در این درس کسب کنند می گویند که یک فرمول یا یک نکته را سر کنکور فراموش کردم!

 

 درس تخصصی بعدی حسابداری صنعتی است که در مقایسه با حسابداری مالی حجم کمتری دارد و بیشتر سؤالات شامل مسائل هستند، به عبارتی در این درس محاسبات ریاضی همراه با فرمول‌هایی که در این درس وجود دارد از عوامل اصلی موفقیت در این درس هستند. توجه داشته باشید که مطالعه مفهومی در این درس بسیار حائز اهمیت بوده و حفظ فرمول‌ها نیز باید به‌صورت کاربردی باشد. به‌طوری‌که در صورت مواجه با هر شرایطی شما بتوانید از آن فرمول استفاده کنید و آن را با توجه به شرایط مسئله به کار ببرید.

 در آخر می‌رسیم به درس حسابرسی. این درس از دروس حفظی بوده اما درعین‌حال نیازمند یادگیری و فهم است. به‌این‌علت که بیش از نیمی از تست‌ها در این درس نیازمند تجزیه‌وتحلیل است و اگر شما فقط مفاهیم را حفظ کنید قادر به تحلیل این تست‌ها نخواهید بود. این درس و درس حسابداری صنعتی را به دلیل حجم کمتر نسبت به حسابداری مالی می‌توانید به‌صورت بخش‌های مجزا بخوانید اما توجه داشته باشید که تسلسل مباحث رعایت شود و طوری برنامه‌ریزی کنید که بعد از خواندن یک قسمت هنگامی‌که می‌خواهید وارد قسمت بعدی شوید مباحث از یادتان نرود.

اما در انتها منابع پیشنهادی خودمان که حاصل تجربیات شخصی‌مان است را ارائه می‌نماییم.

حسابداری مالی:

1. مروری جامع بر حسابداری مالی (نویسندگان: دکتر نو روش، دکتر کرمی، انتشارات نگاه دانش)

2. مروری جامع بر حسابداری مالی (نویسنده: دکتر جمشید اسکندری، انتشارات ترمه)

حسابداری صنعتی:

1. مروری جامع بر حسابداری صنعتی (نویسندگان: دکتر نوروش، دکتر کرمی، انتشارات نگاه دانش)

2. مروری جامع بر حسابداری صنعتی (نویسنده: دکتر جمشید اسکندری، انتشارات ترمه)

_ نکته‌ی قابل‌توجه درباره‌ی تفاوت منابع ذکرشده در بالا این است که تمرکز کتاب‌های دکتر کرمی و دکتر نوروش بر آموزش در متن کتاب با جزئیات کامل است، اما کتاب‌های دکتر اسکندری خلاصه‌تر است که با بررسی تست‌ها می‌تواند به تسلط کامل رسید، درنهایت نحوه‌ی مطالعه شما است که می‌تواند یکی از این دو کتاب را انتخاب کند. تمرکز بیشتر بر متن یا تمرکز بیشتر بر تست.

3. حسابرسی:

مروری جامع بر حسابرسی (نویسندگان: دکتر کرمی، دکتر نوروش، انتشارات نگاه دانش)

در حسابرسی پیشنهاد اکثریت دانشجویان همین منبع بوده است

4. ریاضی:

الف: برای دانشجویان با پایه‌ی ضعیف‌تر ریاضیات عمومی امید رضا محمودیان، انتشارات نگاه دانش

ب: برای دانشجویان با پایه‌ی قوی‌تر کتاب ریاضیات مجموعه‌ی حسابداری انتشارات ماهان

5. آمار

الف: کتاب آمار مجموعه‌ی حسابداری انتشارات ماهان

ب: کتاب آمار و کاربرد آن در مدیریت هادی رنجبران

6. زبان

الف: زبان تخصصی دکتر تالانه

ب: زبان عمومی مجموعه حسابداری انتشارات ماهان

و در آخر لازم است به این نکته مجدد اشاره نماییم که این منابع طبق اظهارنظر شخصی و به‌وسیله‌ی تجربه‌ای که در این راه کسب‌شده است پیشنهاد گردیده و احتمال وجود منابع مناسب‌تر برای شما نیز وجود دارد.

با آرزوی موفقیت برای تک‌تک جوانان ایران‌زمین


نویسنده: علیرضا جوادی پور، سعید ملکی، مجله شماره دو همرک

نوع مطلب : راهمای کنکور کارشناسی ارشد حسابداری، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 27 شهریور 1394
مطهره شاکری
چهارشنبه 23 مرداد 1398 10:23 ب.ظ
I am reyular reader, how are you everybody?
This post posted at this site is genuinely nice.
شنبه 19 مرداد 1398 04:37 ق.ظ
Do you mind if I quote a few of your posts as
long as I provide credit and sources back to your webpage?
My blog is in the very same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here.
Please let me know if this okay with you. Many
thanks!
چهارشنبه 16 مرداد 1398 10:29 ق.ظ
You should take part in a contest for one of the highest quality websites on the internet.
I most certainly will recommend this blog!
شنبه 12 مرداد 1398 11:04 ق.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox
and now each time a comment is added I get three emails
with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Cheers!
جمعه 11 مرداد 1398 10:31 ب.ظ
"We must build to a new crescendo, cheri," he said.
"And we all are going to have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with lust, as
well as soft skin of his hard cock against my
sex was having its intended effect. I used to be feeling
a stronger arousal now as I felt his cock slide
between my sensitive lips. I felt the pinnacle of his cock push agonizingly at
the doorway of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.

Instead he pulled back and slid his hardness back up to my clit.


I became aching to have him inside, and I was able to tell that his ought to push
that wonderful hard cock inside me was growing. His moans grew to suit mine, and I knew the sense of
my wet pussy lips on the head of his cock was getting
a lot of both for of us.

"Allow the finale begin," he stated, and hubby slid the
tip of his cock inside me.

We both gasped while he held his cock there to get a moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and then he threw his head back at the sensation. Inch
by excruciating inch he pushed his cock inside me, and each and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful the way it filled me, but I need to everything inside me.

I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and
then he plunged his cock all the way in.
سه شنبه 1 مرداد 1398 05:33 ق.ظ
I am truly delighted to read this website posts which contains plenty of valuable data, thanks for providing such statistics.
شنبه 29 تیر 1398 11:34 ق.ظ
I'm gone to convey my little brother, that he should also go to see this web site on regular basis to obtain updated from hottest information.
دوشنبه 24 تیر 1398 03:14 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region,
find in a few minutes a villa for rent by city, a variety of rooms lofts and villas.

Be impressed by photographs and information that the site has to supply you.
The site is a center for every body the ads within the field, bachelorette
party? Have fun with a pal who leaves Israel? Regardless of
the the rationale you need to rent a villa for
an upcoming event or perhaps an organization recreation well suited for any age.
The site is also center of rooms by the hour, which is definitely
another subject, for lovers who are searhing for a luxurious room equipped
for discreet entertainment which has a spouse or lover.
No matter what you are interested in, the 0LOFT website makes
a seek out you to find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
یکشنبه 23 تیر 1398 08:59 ب.ظ
This piece of writing offers clear idea designed
for the new people of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.
شنبه 22 تیر 1398 07:28 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find in a few minutes a villa for rent by city,
many different
چهارشنبه 19 تیر 1398 05:55 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses
that fit his face, hazel eyes and the most amazing lips I've
seen. They are well-built, with incredible arms including a chest that stands apart
for this sweater. We're standing right in front of one another talking about us,
what we'd like for the future, what we're looking for on another person.
He starts telling me that he's been rejected lots of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He
smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for a reason right.

But let me know, make use of reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he explained as I am nearer to him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, just do it.' I reply.

‘I enjoy the way you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my your back heel within his leg, massaging it slowly. ‘So what can you like in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion the things they want. Someone who won't say yes although I said yes. Someone who's not scared of trying new things,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt new things, especially on the subject of making something totally new in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves women that are direct, who cut with the chase, like you may did. Being
honest, it really is a huge turn on.
سه شنبه 18 تیر 1398 06:18 ق.ظ
Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I
was wanting to know your situation; we have created some nice practices and
we are looking to exchange methods with others, why not shoot me an e-mail if interested.
یکشنبه 16 تیر 1398 05:37 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face,
hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. They're
nice, with incredible arms and also a chest that shines
within this sweater. We're standing in-front of one another talking
about us, what you want for future years, what we're
searching for on another person. He starts
telling me that they have been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I really don't know. Everything happens for a reason right.
But let me know, would you reject me, would you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right this moment?' he stated as I purchase more detailed him and kiss him.

‘When don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I like how we think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my your back heel within his leg, massaging it slowly. ‘What do you wish girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone discussion what you want. Somebody that won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid of attempting something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when you try interesting things, especially on the subject of making something mroe challenging in the bedroom ', I intimate ‘And I love women that are direct, who cut over the chase, like you merely did. To generally be
honest, that's a huge turn on.
شنبه 15 تیر 1398 05:56 ب.ظ
خدمات سامسونج نعتبر متخصصون سامسونج الاوائل فى مصر
و افضل خدمات تبحث عنها عندما یقابلك
عطل فى ثلاجات سامسونج .حیث اننا نقدمالاصلاحبالكامل فى بیتك ولا یتم سحب الغسالات نهائیا
من مكانه هذا بالاضافة الى اننالدینا طاقم عمل من فنیینمدربین
على التصلیح الفورى لجمیع اعطال اجهزة سامسونج المیكروویف و تغییر
جمیع قطع الغیار التالفةبأخرى ذات جودة عالیةهذا بجانب تمیزهم
بالخبرةالعالیة و التى تمكنهم الاصلاحفورا منزل العمیل و الخبرة التى
تصل الى الى مدةطویلة لا تقل عن 25عام متواصلة فى صیانة
مكانس سامسونج

اذا كنت فى احتیاج لعمل صیانة
ثلاجات سامسونج فى المنزل و كل ما
علیك هو الاتصال بنا على مركز صیانة میكروویف سامسونج فى مصر
نحن فى خدمتك اینما كنت نحن نخدم جمیع المحافظات لنسعى
أن نكون الاول فى مجال عملنا و الاسرع فى التعامل معك و نوفر
لك الصیانة المتمیزة فى مختلف مودیلات غسالات سامسونج
جمعه 14 تیر 1398 06:13 ب.ظ
Sexy2call Quick search and have the modern results Discover a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Trying
to find escort girls? Discrete apartments? Produce a quick search by region of Israel.
یکشنبه 9 تیر 1398 08:14 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. He
or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen.
He or she is well made, with incredible arms as well as a chest that
stands out about this sweater. We're standing right in front of one another preaching about us,
what you want into the future, what we're in search of on another person. He starts saying that he has been rejected a
lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I
believe that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for a reason right.
But analyze, can you reject me, does one Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you right this moment?' he stated as I am much better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I like how we think.' , he said.

For now, I start scrubbing my your back heel in her leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you enjoy in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone you never know what they have to want. Someone that won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared of attempting something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when trying interesting things, especially on the subject of making something mroe challenging in the bed room ', I intimate ‘And I love girls that are direct, who cut in the chase, like you recently did. To become
honest, which is a huge turn on.
یکشنبه 9 تیر 1398 06:59 ق.ظ
Sexy2call Quick search and find the most up-to-date
results Find a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort
girls? Discrete apartments? Complete a quick search by region, the biggest portal in Israel for discreet apartments and escort
girls, a variety of youth ads that will provide you with
service and guidance you did not know, browse by city to get the dream girl for one more indulgence, business meeting?
Ads never include and or provide and or encourage and or imply
the provision of sexual services. The ads are be subject
to each of the binding laws on the State of Israel.
پنجشنبه 6 تیر 1398 10:38 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find during first
minutes a villa to book by city, many different rooms lofts and villas.
Be stunned at the images and knowledge that they
have to supply you. The site is a center for everybody
the ads inside the field, bachelorette party? Play with somebody who leaves Israel?
Regardless of the the explanation you have to rent a
villa for a future event or simply just a team recreation ideal for any age.
The site is also the middle of rooms by the hour, which is definitely another subject, for lovers who
are looking for an expensive room equipped for discreet entertainment having
a spouse or lover. Whatever you are interested in, the 0LOFT website
creates a hunt for you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush
Dan.
سه شنبه 28 خرداد 1398 12:23 ب.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region,
find in minutes a villa for rent by city, several different rooms lofts and villas.
Be stunned at the photographs and knowledge that they have to provide you.
The website is a center for you all the ads in the
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:44 ب.ظ

Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks!
سه شنبه 7 خرداد 1398 04:47 ب.ظ
I don't even know the way I ended up here, however I believed this submit
was great. I don't know who you're but definitely
you are going to a well-known blogger should you aren't already.
Cheers!
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 02:49 ب.ظ
Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you
get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it's driving me mad so any help is very much appreciated.
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 01:20 ب.ظ
I like the valuable info you provide to your articles.
I'll bookmark your blog and take a look at once more right here regularly.
I'm fairly sure I'll be told a lot of new stuff proper right
here! Good luck for the next!
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 08:32 ق.ظ
I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work and reporting!
Keep up the superb works guys I've added you guys to my blogroll.
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 04:17 ق.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find in a
few minutes a villa for rent by city, many different
rooms lofts and villas. Be astounded by the
images and information that they have to provide you.

The website is a center for everyone the ads inside field,
bachelorette party? Enjoy an associate who leaves Israel?

Whatever the reason you must rent a villa for the two event or merely an organization recreation well suited for any age.
The site is also center of rooms by the hour, which has already been another subject,
for lovers who want an opulent room equipped for discreet entertainment which has a spouse or lover.
Regardless of you would like, the 0LOFT website produces a search for you to identify rentals
for loft villas and rooms throughout Israel, North
South and Gush Dan.
جمعه 20 اردیبهشت 1398 12:04 ق.ظ
Simply wish to say your article is as astounding.
The clarity in your post is simply great and i could assume you
are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab
your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 02:36 ب.ظ
The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and
tested to see if it can survive a thirty foot drop, just
so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83
views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
شنبه 14 اردیبهشت 1398 09:07 ب.ظ
thanks considerably this web site will be official
in addition to simple
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:45 ب.ظ
Hi, Neat post. There is an issue along with your site in internet explorer, could test this?
IE still is the market leader and a good section of other folks will omit your magnificent writing due to this problem.
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:12 ق.ظ
What's up, after reading this awesome post i am too happy to share my
know-how here with colleagues.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30